Slavnostní vyhlášení mistrů ČR v OFFROAD TRIALu roku 2017 (17.-.18.11.) |

Silvestrovská OFFlava + EXPEDICE po Vysočině 2017/2018 (29.12.-1.1.) |

Nové nahrávání fotek: Pod odesílacím oknem je "Přidej obrázek do článku". Je tam český průvodce... Komanche

vhodné GPS přístroje na expedice

Zde máte možnost podělit se s ostatníma o GPS data z vašich tras. Aneb abyste nemuseli příště hledat cestu...

JuraS.
Diskuzní Guru
Témata: 3
Auto: Nissan X TRAIL
Místo/Bydliště: Praha-Žižkov, Jarov
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: vhodné GPS přístroje na expedice

Příspěvekod JuraS. » Stř 22.03.2017, 19:10

A nebo vědět dopředu kudy jet a kde se nezapadne. Kde se dá projet a k tomu právě digitální mapa s inteligentním systémem co ji umí číst. To zvládnu i na papírové mapě a dost dobře. Dost mě na to školili.
Zpět k tématu. To galileo v iphone vypadá dooost dobře. Aspoň v Praze mi to ukazovalo i cestičky parkem. Offline provoz se staženou mapou. vyzkouším to někde v lese mimo civilizaci a když tak místo shitovýho androidího paskvilu co si říká tablet pořídím originál v malé verzi.

Chorche
Site Admin
Témata: 428
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Chorche » Stř 22.03.2017, 20:41

galileo pokut vim používá openstreet mapy. Tzn. stejný jako gdejakej jinej soft...
Gdo chce psa jíst, hůlky si vždy najde...

Splestule
Závislý diskutér
Témata: 6
Auto: Toyota Landcruiser Prado 120 D4D, predtim Mitsubishi Montero Sport (Challenger)

Příspěvekod Splestule » Stř 22.03.2017, 21:25

Jakakoliv mapa at eletronicka ci papirova je stara, ta papirova vetsionou dost stara, a ta eletronicka mozna o neco mladsi. Pokud chces neco aktualniho tak pak bys musel bejt napojenej na vojensky satelity, a ne na google, yantex nebo jinou ptakovinu, kde ty images jsou stejne nejakej mesic stary. Co se tyce map v mobilech, tak ty jsou mozna aktualni ve mestech, ale ne v nejaky prdeli kde projede jen par maniku, prospektoru ci drevorubcu,a ti vetsinou stejne nemaj zajem na to aby neco updatovali. Cestu si musis najit sam, jak rika Chorche, o tom to je.
Co se tyce expedicniho GPSka, myslimze nejlepsi je Garmin, protoze mapy na nej sezenes na celej svet a relativne lehce. Mival jsem TomTom a s tim bylo takovyho srani, ze jsem se na to vybodl.

Chorche
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Chorche » Stř 22.03.2017, 21:52

garmin mapy nejsou ale moc podrobný/kvalitní. Ani ty zařízení nejsou moc user friendly.

Kacaba
Věčnej rejpal
Témata: 26
Auto: XJ 2.1td/L200 2.5 td/ZJ 4.0/Y61 3.0Di
Místo/Bydliště: Hultschiner Ländchen
Věk: 40

Příspěvekod Kacaba » Stř 22.03.2017, 21:56

JuraS. napsal:A nebo vědět dopředu kudy jet a kde se nezapadne. Kde se dá projet a k tomu právě digitální mapa s inteligentním systémem co ji umí číst. To zvládnu i na papírové mapě a dost dobře. Dost mě na to školili.
Zpět k tématu. To galileo v iphone vypadá dooost dobře. Aspoň v Praze mi to ukazovalo i cestičky parkem. Offline provoz se staženou mapou. vyzkouším to někde v lese mimo civilizaci a když tak místo shitovýho androidího paskvilu co si říká tablet pořídím originál v malé verzi.

Galileo se neseka, vsechny mapy zaberou malo mista v pameti, ukladani bodu, vyhledavani, zaznam trasy, vse funguje jak ma. Nerikam, ze je dokonaly, ale posluzilo vzdy dobre a hlavne jej mam vzdy s sebou. Za cenu jednech cigar...
XJ 2.1td/L200 2.5 td/ZJ 4.0/Y61 3.0 S tím už dožiju.

Splestule
Závislý diskutér
Auto: Toyota Landcruiser Prado 120 D4D, predtim Mitsubishi Montero Sport (Challenger)

Příspěvekod Splestule » Stř 22.03.2017, 22:12

Chorche napsal:garmin mapy nejsou ale moc podrobný/kvalitní. Ani ty zařízení nejsou moc user friendly.

To je pravda, ale clivek si zvykne, co se tycevpodrobnodti, zalezi na mape

Sent from my iPhone using Offroad Forum CZ mobile app

Balú
Diskuzní Guru
Témata: 0
Auto: LR Discovery Td5

Příspěvekod Balú » Stř 22.03.2017, 22:45

hmm,ja pouzivam prakticky iba garmin a som s nim spokojny ,kedze na expedicie zatial nemam dost volna :( pouzivam ho na turistiku a bickac ,vlastne teraz som si kupil do androidu Locus ci ako sa to vola :wink: aj to len kvoli vyskusaniu kolko to vydrzi aspon ukazovat,(ked nie navigovat) a ako si poradi telefon z horsim signalom GPS v horach...vlastne mi ide iba o to aby som nevlacil navigaciu aj telefon

Splestule
Závislý diskutér

Příspěvekod Splestule » Stř 22.03.2017, 22:58

Kacaba napsal:
JuraS. napsal:A nebo vědět dopředu kudy jet a kde se nezapadne. Kde se dá projet a k tomu právě digitální mapa s inteligentním systémem co ji umí číst. To zvládnu i na papírové mapě a dost dobře. Dost mě na to školili.

Galileo se neseka, vsechny mapy zaberou malo mista v pameti, ukladani bodu, vyhledavani, zaznam trasy, vse funguje jak ma. Nerikam, ze je dokonaly, ale posluzilo vzdy dobre a hlavne jej mam vzdy s sebou. Za cenu jednech cigar...

Ztahnul jsem to, a o vikendu jedu s klubem do terunu tak zkintroluju jak to bude fungovat

Sent from my iPhone using Offroad Forum CZ mobile app

JuraS.
Diskuzní Guru
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JuraS. » Čt 23.03.2017, 7:42

Úplně zapomínáme na technické řešení a rozebíráme jen mapy a software. Kde je ale hardware ? GPS-global position system, je americký (USA) systém primárně určený k navádění něčeho jiného než je auto z vily do divadla někde v česku. To fakt ne. Z toho důvodu mají gps čipy v zařízeních jako je mobil čipy s chybou co se o přesnosti nedá moc tvrdit. GPS moc nefunguje (tedy vůbec) v Rusku. Aspoň jsem četl, že v Rusku je třeba navigace s jejich navigačním čipem. Páč nad Ruskem lítají jejich navigačně-špionážní satelity a ty usácké by sestřelili. No a do toho příjde evropský Galileo. Tuším, že jedou podle plánu a snad i rychleji (stavaři by jim mohli závidět) a tak do 2 let bude Evropa zahlcená přístroji co budou umět toho PODSTATNĚ víc než jen navigovat na místo určení. Má to po signálu od boha (čili z nebe) přenášet různé důležité informace.
A teď jádro toho pudla. nakousnutý jablko nikde nemá napsáno co za čip má uvnitř. Najedete jen funkci poloha. A zkuste najít u informací o ipad jestli má vůbec polohu. No jistě že má. ale co má vevnitř vestavěno? To jsem se nedopátral. Ale dopátral jsem se toho, že v rusku se dá normálně použít ipad koupený v Česku. a že tam naviguje. Pokud je datové spojení. To by znamenalo, že je vevnitř čip jak gps tak i ten ruský a kdo ví zda už není tam i evropský galileo. Už jen že ten soft Galileo co mám v mobilu funguje doost dobře.
Takže budoucnost navigace tady v Evropě bude brzo dost jiná.

Rennie
Staroffrouďák
Témata: 24
Místo/Bydliště: OSTRAVA!!!
Věk: 44

Příspěvekod Rennie » Čt 23.03.2017, 7:53

Do droida jsem Galileo stáhnul tak jsem zvědav jak se cinanovi bude líbit. Nejvíc používám Locus pro spolu s Google fotomapami offline

Odesláno z mého MI MAX pomocí Tapatalk
Oddíl mechanizované turistiky - BESKYDY
LR Discovery 3, 4,4, V8, 300 psů
telefon 776 179 179

stiinek
Pokročilý diskutér
Témata: 0
Auto: LR Disco 2 Td5

Příspěvekod stiinek » Čt 23.03.2017, 8:20

Že by GPS družice na Ruskem nelítaly, to bych netvrdil. Těžko se mu budou ve vesmítu vyhýbat...
https://cs.wikipedia.org/wiki/Global_Po ... ionGPS.gif

Zanášená chyba do GPS byla zrušená někdy v roce 2000.
Zpřesnění GPS se řeší přes DGPS - napojením na stacionární stanici s přesně danými souřadnicemi. V ČR pro geodetické použití síť CZEPOS, výsledná přenost je pak až 1,5cm. To už je ale placená nadstavba.

Většina nových telefoů zhruba od roku 2012 má přijímač i s podporou Glonass (ruský systém), pár nejnovějších má i podporu Galileo (evropský systém - zatím ale veřejně nefunguje)

Chorche
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Chorche » Čt 23.03.2017, 9:11

tak, je to jak píše stiinek. Juras je hrozně zmatenej :-D Jako umim si přectavit že v rusku u nějakejch vojenskejch vobjektů maj zaplou rušičku gps signálu, ale vobecně tam samozřejmě gps funguje. Nevim proč a ani čim by rusové měli sestřelovat družice gps, dyš nesestřelujou ty špijonážní co je fotěj a satelitní fotky ruska sou normálně na gůglu (pochopitelně i na yandexu) :-D

JuraS.
Diskuzní Guru
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JuraS. » Čt 23.03.2017, 9:27

Ono jsou družice co lítají okolo a jsou družice co stojí "na místě". Máš doma satelit ? To se ti parabola furt točí dokola? pitlovina cos napsal! Satelity stojí na místě na obloze přesně na stanoveném místě a svoji polohu si korigují. Jinak bys satelitní vysílání televize vůbec nechytil. Takto na obloze stojí i satelity gps. Jo, jsou satelity co obíhají zemi po jasně stanovených drahách. a právě tak se satelit dá sundat. Do jeho dráhy se mu prskne vesmírný odpad o který se rozbije nebo aspoň poškodí. jak se dá rušit signál gps si nedovedu představit, leda bys na obloze natáhl hodně velkej alobal...prostě nad ruskem americké gps družice nejsou.

Chorche
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Chorche » Čt 23.03.2017, 9:52

Rušit signál gps můžeš snadno. Napříklat takto https://www.signalprofi.cz/www-signal-p ... ignalu-10m No a vohledně pozice družic gps seš bohužel mimo ty Jurasy :-D viz. https://cs.wikipedia.org/wiki/Global_Positioning_System

Družice obíhají ve výšce 20 350 km nad povrchem Země na 6 kruhových drahách se sklonem 55°. Dráhy jsou vzájemně posunuty o 60° a na každé dráze jsou původně 4 pravidelně, nyní 5-6 nepravidelně, rozmístěné pozice pro družice. Družice váží asi 1,8 tuny a na střední oběžné dráze (MEO, Medium Earth Orbit) se pohybuje rychlostí 3,8 km/s, s dobou oběhu kolem Země 11h 58min

JuraS.
Diskuzní Guru
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JuraS. » Čt 23.03.2017, 10:27

No nemůžu vědět všechno a asi umřu s tím, že bude věřit něčemu jinému než ty. Třeba takový černoprdelník věřil, že jde ke svému otci, no kdyby ten otec byl tak by toho svého služebníka s černým zadkem lusknutím božího prstu zbavil rakoviny. když ji na svět přinesl (když je všechno od boha) tak ji snad umí i zastavit tam kde chce. No a ten černoprdelník věřil v boha celý život (aspoň to tvrdil). No já bude věřit, že satelity gps stojí na stejném místě jinak by nedokázali mi dát přesnou pozici kde jsem, dyď jak by se to počítalo když já se pohybuju po zemi a to nad hlavou by obíhalo okolo země. dyď by se mi furt měnili satelity, furt by se mi to muselo nějak přepočítávat. pytlovina....nevěřím...a tu rušičku bych chtěl osobně vyzkoušet...blbost...

Vrátit se na “GPS trasy”