Kalendář - "blížící se akce" (nahoře pod logem fóra): do kalendáře lze vkládat termín akce přímo autorem tématu v sekci poježdění a závody.

Forum aktualizovano, info zde: viewtopic.php?f=26&t=92206#p1712259
Moznost prispeni na chod fora: viewtopic.php?f=3&t=66082

BULHARSKO červen 2018

Plánujete nějakou expedici, nebo si chcete jen tak jít pojezdit ? Dejte vědět ostatním !
Pravidla fóra
Bez reklam
Odpovědět

Autor tématu
Henry
Diskuzní Guru
Příspěvky: 315
Registrován: Út 25.03.2008, 11:34
Auto: Nissan Patrol Y60
Místo/Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

BULHARSKO červen 2018

Příspěvek od Henry » Út 19.06.2018, 14:24

EXPEDICE BULHARSKO 2018

Jako již tradičně kolem vánoc jsme začali řešit cíl naší každoroční cesty. Po několika násobné návštěvě Rumunska, Ukrajiny, Albánie, Černé Hory, Bosny jsme se rozhodli pro kombinaci Bulharska a Makedonie, protože tam jsme ještě nikdy nebyli. Projet hřebeny západní Staré Planiny, některé úseky Rily a Rodop. Odjezd byl stanoven na středu 30.5. 6:00 z Ostravy (Aleš,Martin), Opavy (Jindra,Michal,Marcin,Laco) a Prahy (3x Jarda, Štěpán). Druhá skupina (Tomáš,Pavel,Luděk,Lucka,Lukáš,Dan) odjížděli z Ostravy ve středu odpoledne. Tento plán začal dostávat hned od počátku závažné trhliny. Jindra sice vyjel podle plánu, ale ujel asi 10 km, aby se vrátil s rozpálenou zadní brzdou do dílny a provedl rekonstrukci brzdiče. Marcin zoufale nestíhal náročnou přestavbu Wranglera z naleštěného kočkolapa na expediční speciál, takže nakonec vyjížděl z dvoudenním zpožděním. První noc strávila první skupina na břehu Dunaje kousek pod Beogradem a ve čtvrtek se přesunula na místo srazu – skalní město Belogradčik v Bulharsku. Tam si střihla první neplánovaný krátký offroad skalním městem. Belogradčik jednoznačně doporučuji k návštěvě, super. Tam asi v 16:00 dorazila druhá skupina, která drtila 1300 km bez oběda až na místo. Z Belogradčiku je to jen pár kilometrů do Čuprene, za kterým jsme rozbili u řeky první tábor.
Pátek - Plánovaný výjezd na hřebeny hor zastavil zhruba v polovině cesty neprostupný polom, takže návrat do Čuprene a druhý pokus z Repliany. Tady nás zastavila pro změnu technická závada – rozbitý homokinetický kloub na Pavlově Toyotě. Několikahodinové zdržení znamenalo, že jsme se jen přemístili na pěkný leč šikmý palouk s dostatkem dřeva na táborák. Jindra nezaváhal a urval jediný vodorovný plácek pod sudem na vysoké konstrukci. A tak si tak v pohodě sedíme u ohně a klábosíme, když tu náhle a nečekaně sud začal vydávat svůj obsah. Kukuřice zasypávala zaparkované vozidlo (s otevřenými okny) k nesmírnému pobavení všech přítomných. Kukuřici jsem vysával ještě druhý den po návratu domů. Večírek proběhl dle očekávání totální likvidací několika miliónů mozkových buněk a neuvěřitelné se stalo skutkem : V noci nás vypátral a dorazil Marcin ! Uvítání bylo bouřlivé a protáhlo se do 5 hodin ráno.
Sobota – Vstávání nikomu moc nešlo a už vůbec ne Marcinovi. Nicméně jsme vyrazili podle plánu přes kopec na Martinovo a Čiprovci. Výjezd byl náročný, ale na hřeben jsme nakonec vyšplhali. Tím jsme se dostali na pohraniční cestu vedoucí po hranici Bulharska a Srbska, ze které jsme byli nekompromisně vykázáni hlídkou pohraniční policie. Pánové byli korektní a pod jejich vedením jsme se vrátili do výchozího místa. Takže celá plánovaná hřebenovka Golam-Kopren-Kom po nejvyšších vrcholech oblasti zůstala snem. Po asfaltu jsme se přemístili do průsmyku Petrochan a noc strávili bez ohně na parkovišti hotelu Petrochan.
Neděle – Lak na autech dostal pěknou masáž při prodírání se vegetací směrem na hřebeny, nicméně odměnou byla naprosto luxusní šotolina střídaná s hlínou a ujetou trávou po hřebenech takřka bezlesého pohoří, ze které byly nádherné výhledy do daleka. Ani tento den se ale neobešel bez servisních zásahů. Defekt na Jardově Toyotě a totálně vymlácené silentbloky ramen na Tomášově Patrolu. Naštěstí díly byly sebou, oprava šla hladce, takže odpoledne jsme byli v Lakatniku. Někteří dali přednost pěkné restauraci, jiní si vyšlápli na vyhlídku a k jeskyni kolem vodopádů. Nenáročným stoupáním po kočičích hlavách a průjezdem malinové plantáže jsme se dostali na krásné místo k táboření u Dolního jezera. Už při odjezdu z Lakatniku bylo slyšet z Marcinova Wrangleru velmi nepříjemné a hlasité kovové zvuky. Oba Jardové se bez váhání nasoukali pod auto s diagnózou : Utržená zadní panhardka a vylámané zuby zadního diferenciálu. Pro Marcina tím bohužel expedice Bulharsko 2018 skončila. Demontovaná a v podstatě nepotřebná panhardka skončila v kufru, ale bez zubů na satelitech se daleko dojet nedá.

Pondělí – Po snídani Marcin a Lacko zatlačili slzu a ostatní vyrazili vstříc dalšímu dobrodružství. Následovala další krásná hřebenovka na Kladenec, odkud jsme se stáhli v parádní bouřce dolů ke Kremikovskému monastýru. Tam již zase svítilo slunce a následoval přesun okrajem Sofie a kolem jezera Iskar na Samokov. U obce Kostěnec došlo poprvé i na naviják, jinak by Jindra skončil bůčkem v zarostlé zmole.
Úterý – Částečně borovými, částečně dubovými lesy celkem nenáročným offroadem a kousek po asfaltu jsme vyjeli k nádhernému umělému jezeru Belmeken ve výšce 1973 m.n.m., sevřenému věncem dosud zasněžených hor pohoří Rila. Co to je zákaz koupání pro naše otužilce ? Dojem kazí jen ruiny nějakých pravděpodobně rekreačních zařízení z dob socializmu. Tady si svůj servisní den vybral Luděk, výměnu silentbloků na přední nápravě. Od něj to bylo kousek po asfaltu do Jundoly. Z Jundoly do Velingradu po vrškách, moc pěkný úsek. Zážitek je, když přichází proti sobě dvě bouřky a srazí se nad vámi ! Ve Velingradu, což je jinak docela hezké lázeňské město nás zaujalo množství zavřených hotelů a vil, což ostatně platí pro celé Bulharsko. Tolik opuštěných domů jsme dosud nikde jinde na našich cestách neviděli (kromě válečných pozůstatků v Chorvatsku a Bosně). Z Velingradu jsme trochu obtížně hledali výjezd na hřebeny. Cesta značená v mapách ve skutečnosti neexistuje. Nakonec se to ale podařilo a mohli jsme rozbít tábor na krásném místě na hřebeni. Dnes táborák bude !!! Marcin napsal SMS, že dojeli v pořádku domů. Pánbůh zaplať, očesaný diferák Wranglera vydržel !
Středa – Dnešní plán pokořit Velkou a Malou Šutku opět zhatil polom, kterým bychom se prořezávali několik hodin. Museli jsme proto zvolit objízdnou trasu, kterou jsme se dostali k jezerům Beglika, Široká Polana a Dospat. Opět jsme udiveně sledovali množství opuštěných a zdevastovaných rekreačních zařízení v jinak nádherném přírodním prostředí. Část cesty nás opět provázela bouřka s krupobitím.V jednom úseku si přišly na své obě motorové pily při prořezávce desítek popadaných mladých borovic. U jezera Dospat se ukázalo, že většina výpravy se již chce pomalu přesouvat co nejblíže dálnici na Srbsko, takže z plánovaného okruhu Děvín-Trigrad bohužel sešlo. Od jezera Dospat následovalo stoupání po kočičích hlavách které přešly ve valouny velikosti lidské hlavy, zbytek asfalt. Tábor jsme rozbili na loučce v lese tak akorát pro naše vozy a oheň museli rozdělat na okraji lesní cesty.
Čtvrtek – Pohodový den vedený po pohodlných lesních hliněnkách a velkých plochých kamenech do obce Avramovo, z ní asfalt do Jakorudy, kde proběhla další mini porada o dalším postupu. Z ní se vyklubali Jindra s Alešem jako dva sirotci, jediní toužící po dalším dobrodružství v terénu, ostatní vyrazili po asfaltu směrem na Rilský monastýr s cílem umýt auta a spát v hotelu. Rozmazlenci. Jindra s Alešem se z Jakorudy během půl hodiny dostali serpentinami po asfaltu do výše 2.000 m.n.m, na hranici národního parku Rila. Odtud následovala kamenitá cesta kosodřevinou k vysokohorskému jezeru Grančar 2.200 m.n.m. Další stoupání úbočím hory bylo hodně o adrenalinu, ale závěr byl tou pověstnou třešničkou na dortu ! Ze sedla 2.464 m.n.m. se nám otevřelo nádherné panorama na pásmo pohoří Rila a Pirin. Bohužel slunce bylo přímo proti nám, takže z fotek nebylo nic, ale i tak druhá skupina o hodně přišla. Sestup na druhou stranu už je ale vyhrazen pouze pěším turistům, takže následoval návrat stejnou cestou a nocleh v lese.
Pátek – Po snídani jsme se již přesunuli po asfaltu k Rilskému monastýru, kde se ještě krátce obě skupiny potkaly. O Rilském monastýru by se dalo psát dlouho, já se omezím na konstatování, že se jedná o unikátní skvost východní architektury, který rozhodně stojí za návštěvu. Po obědě již následoval přímý přesun na hranice Srbska a po dálnici směr Beograd, Niš, Budapešť, Bratislava, Brno, Opava/Ostrava. Po cestě nás čekal ještě jeden nevšední zážitek, mezi Niší a Suboticou dvouhodinová bouřka při níž byla obloha nepřetržitě ozářena ohňostrojem tisíců blesků vodorovných i svislých. Přespali jsme na srbské pumpě a v sobotu odpoledne jsme byli doma.
Závěr : Bulharsko je země nádherných hustých a zdravých lesů, které se rozprostírají až do výšek kolem 2000 m.n.m, takže nám chybí ty lesuprosté kopce Rumunska a Ukrajiny ze kterých jsou daleké výhledy. Neprobíhá tam mýtní těžba a lesy jsou mimořádně bohaté na vodu. Horské a podhorské obce a polosamoty jsou většinou vylidněné a pusté, což se týká i rekreačních zařízení a hotelů z dob socializmu. O cikánských táborech by stálo za to natočit zvláštní reportáž a objíždět s ní Česko, aby si ti naši konečně začali vážit toho, jak se tady mají a přestali řvát o diskriminaci. Asi tam nemají stovky nenasytných neziskovek Na cesty do Bulharských hor pouze se spolehlivými odolnými auty a základními náhradními díly. Nepotkáte tam ani Patroly, ani Toyoty či Landrovery nebo Jeepy. Bulharskému offroadu vévodí technika bývalého SSSR Ale v Sofii jsme třeba potkali i Auto Kelly ! Ceny potravin, PHM a služeb jsou v přepočtu asi o 10% nižší než u nás. O dezinfekci se bát nemusíte, v obchodech je bohatý výběr Rakijí a výborného vína.
Do Bulharska se rozhodně vrátíme i proto, že z časových důvodů nedošlo na některé naplánované trasy, včetně Makedonie.Avatar uživatele

fugín
Diskuzní bůh, vládce guruů
Příspěvky: 949
Registrován: Ne 07.10.2012, 4:14
Auto: LR free/ LR Disco 2
Věk: 53
Stav: Offline

Re: BULHARSKO červen 2018

Příspěvek od fugín » Út 19.06.2018, 15:12

Hezký počteníčko


EX- free 1.8/ +42mm/ zátěžovky MAD/ MT Insa turbo caiman sahara/ ochrana světel/ a překážející našlápy
Disco 2 TD5 2004/zvednuto 2" OME/Warn 9000/mezináprava/Goodrich KM2/CB/šnorchl/lehce chipnuto/ňáký železo/

Avatar uživatele

pete awd
Diskuzní Guru
Příspěvky: 423
Registrován: Ne 27.04.2014, 9:12
Auto: Subaru / Jeep
Místo/Bydliště: Praha-východ
Věk: 33
Stav: Offline

Re: BULHARSKO červen 2018

Příspěvek od pete awd » Út 19.06.2018, 16:11

Nádhera, přečteno jedním dechem. :pivo:
Nějaký odkaz na foto či video - časem, rad si zaslitám. :wink:


Subaru Outback 05(lpg) 2.5 H4 121Kw/5°Mt (Hi/Lo)/At16"CCC
Jeep GCH ZJ 92 5.2 V8 155Kw/NP231/4,88/4"lift RC short arm/Mt 33"BH
F.D30High pinion(HD+Truetrack)/R.Chrysler 8,25"(HD+ARB)/řízení-„uderknuckle highsteer“/stabíky-RE


Autor tématu
Henry
Diskuzní Guru
Příspěvky: 315
Registrován: Út 25.03.2008, 11:34
Auto: Nissan Patrol Y60
Místo/Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: BULHARSKO červen 2018

Příspěvek od Henry » Út 19.06.2018, 17:19

Určitě. Potřebuji jen trochu času to všechno protřídit a dát na rajče.
majer
Věčnej rejpal
Příspěvky: 2597
Registrován: Po 19.12.2011, 7:16
Auto: Subaru Outback 2,5 - LPG, LC 120 D4D 127kW AT
Místo/Bydliště: severní morava
Věk: 42
Stav: Offline

Re: BULHARSKO červen 2018

Příspěvek od majer » Út 19.06.2018, 18:15

SuperAvatar uživatele

Splestule
Závislý diskutér
Příspěvky: 235
Registrován: Čt 28.01.2016, 5:44
Auto: Toyota Landcruiser Prado 120 1KD, predtim Mitsubishi Montero Sport (Challenger)
Stav: Offline

Re: BULHARSKO červen 2018

Příspěvek od Splestule » Čt 21.06.2018, 11:46

Uz se tesim na fotky, zda se ze to byla spravna vyprava!!
LukasN
Věčnej rejpal
Příspěvky: 3018
Registrován: Stř 04.07.2012, 8:32
Auto: paja 2.5 TD rv 96 wagon
Místo/Bydliště: Brčekoly
Věk: 36
Stav: Offline

Re: BULHARSKO červen 2018

Příspěvek od LukasN » Pá 22.06.2018, 14:47

supr čteníAvatar uživatele

paramount2
Pejsáček
Příspěvky: 13620
Registrován: Pá 05.06.2009, 18:42
Auto: Icebreaker, Explorer LPG
Místo/Bydliště: Kamenice
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: BULHARSKO červen 2018

Příspěvek od paramount2 » Pá 22.06.2018, 16:41

Paráda, Jindro. Problémy s tím, že se někam nesmí (samo kromě NP a u těch hranic) nebyly?


Stát není řešením problému, stát je jeho součástí.
Ronald Reagan.


Autor tématu
Henry
Diskuzní Guru
Příspěvky: 315
Registrován: Út 25.03.2008, 11:34
Auto: Nissan Patrol Y60
Místo/Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: BULHARSKO červen 2018

Příspěvek od Henry » Po 09.07.2018, 23:40

Problémy absolutně žádné. I na těch hranicích byli ti policajti celkem v pohodě a velice korektní. Skoro se nám omluvili, že nás dál nepustí. Žádná pokuta, žádné úplatky. To na Ukrajině to bylo jiné divadlo když nás zatkli na hranicích s Rumunskem !Avatar uživatele

Chorche
Site Admin
Příspěvky: 34534
Registrován: Stř 22.12.2004, 11:09
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: BULHARSKO červen 2018

Příspěvek od Chorche » Po 24.09.2018, 14:21

Vo Bulharsku přemejšlim na příští rok, ale chtěl bych doject až k moři. Přemejšlim jestli mam udělat extra téma kde somrovat moudra, nebo jestli to spojit s timle :-)


Gdo chce psa jíst, hůlky si vždy najde...


Autor tématu
Henry
Diskuzní Guru
Příspěvky: 315
Registrován: Út 25.03.2008, 11:34
Auto: Nissan Patrol Y60
Místo/Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: BULHARSKO červen 2018

Příspěvek od Henry » Stř 03.10.2018, 17:22

Chorche, jestli chceš jet po horách a přitom až k moři, tak pohoří Stará Planina začíná na severu, nebo SZ Bulharska a táhne se prakticky celou zemí až k moři. Tak daleko jsem ale já nebyl.Avatar uživatele

Chorche
Site Admin
Příspěvky: 34534
Registrován: Stř 22.12.2004, 11:09
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: BULHARSKO červen 2018

Příspěvek od Chorche » Stř 03.10.2018, 18:33

díky za tip, nemusim ject horama furt, klidně dycky někam zabrousit a posunout se na východ. K moři pak prostě postupně doject, pár dní na pláži a pak zas naspátek. A v horách ideálně dycky zakončit den u nějaký vody (jezero, řeka) aby se čověk moch vošplouchnout :-D


Gdo chce psa jíst, hůlky si vždy najde...

Avatar uživatele

oltcitak
Diskuzní bůh, vládce guruů
Příspěvky: 804
Registrován: Ne 31.01.2010, 18:32
Auto: Hyundai Starex 4WD,103kW
Místo/Bydliště: Nottingham,UK/Prievidza,SK
Stav: Offline

Re: BULHARSKO červen 2018

Příspěvek od oltcitak » Stř 03.10.2018, 22:06

chorche: oni nemaju bohvieake pobrezie(sice lepsie ako Rumuni) dobrych miest je len par a tam je plno domacich, mam prejdene cele pobrezie od Burgasu az po turecke hranice a fakt dobrych miest len par. Oproti greckemu pobreziu sa to neda absolutne porovnat(ved preto jazdia Bulhari do Grecka) ale v horach fajne(sice som bol len v Rilskom pohori) a hlavne spusta miest kde by mala byt napr. stara cesta, alebo nieco volne prístupné, casto uz nieje, masivne sa tam privatizuje...... Najkrajsie miesto na pobrezi(ale navstevovane) bola severna plaz pri Sinemorets.A na pobrezi spusta musli.....


Hyundai Starex 4WD,103kW
***"Nikdo nieje tak beznadejně zotročený, ako tí, ktorí mylne veria, že sú slobodní.:" Johan Wolfgang von Goethe***

Avatar uživatele

Chorche
Site Admin
Příspěvky: 34534
Registrován: Stř 22.12.2004, 11:09
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:
Stav: Offline

Re: BULHARSKO červen 2018

Příspěvek od Chorche » Čt 04.10.2018, 10:49

to je mi jasný že bulharskej rybník se nedá s řeckejma mořema srovnávat :-D ale de jenom vo to abysme mohli 3-4 dny strávit u nějakýho koupatelnýho moře a poznat zase novou krajinu


Gdo chce psa jíst, hůlky si vždy najde...

Odpovědět