Australie 2018-03 - Solo prez Simpsonovu poust atd.

Plánujete nějakou expedici, nebo si chcete jen tak jít pojezdit ? Dejte vědět ostatním !
Pravidla fóra
Bez reklam

oltcitak
Diskuzní bůh, vládce guruů
Témata: 0
Auto: Hyundai Starex 4WD,103kW
Místo/Bydliště: Nottingham,UK/Prievidza,SK

Re: Australie 2018-03 - Solo prez Simpsonovu poust atd.

Příspěvekod oltcitak » Pá 06.04.2018, 8:08

gratulacia k dosiahnutemu vykonu, pullpal sa pouzil?
Hyundai Starex 4WD,103kW
***"Nikdo nieje tak beznadejně zotročený, ako tí, ktorí mylne veria, že sú slobodní.:" Johan Wolfgang von Goethe***

Autor tématu
Splestule
Závislý diskutér
Témata: 8
Auto: Toyota Landcruiser Prado 120 1KD, predtim Mitsubishi Montero Sport (Challenger)

Příspěvekod Splestule » Pá 06.04.2018, 9:42

Dik, Jo jo, trikrat, jednou z bahna, dvakrat kdyz jsem uvazl na drnu spinfex travy, ale na tom jednom s tim spinfexem jsem to nakonec musel jeste nakonec vyzvednout heverem, na tom jednom obrazku mam lano otoceny kolem nejakyho rosti, to jsem samozrejme vytrhl, tak tam me pulpal hezky vytahl.

Obrázek

Po druhe kdyz jsem uvazl na Spinifexovym drnu, tak to pul pal sam o sobe nezvladl, mozna by zvladl, kdybych ho odtahl od auta co nejdal, a vytocil cely lano a jeste ho nastavil, ale nemel jsem na to silu to znova vykopavat a tahat to dal, ve stinu bylo asi 43 stupnu, a mel jsem co delat abych to zvladnul. Tak jsem nakonec nazvedl zadni kolo heverem a jamu zasypal a dal pod to maxtrax a pak se pul palem vytahl. kdyby se mi neposraly uzaverky diferencialu tak bych se z toho dostal daleko lehceji urcete jen is maxtraxama, ale nejspis bych vubec neuvazl.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

V tom bahne bych bez pulpala byl dost v koncich. Musel jsem se protahnout asi 50 metrama na pevnou pudu, gumy absolutne nebraly, to bahno je jemnouckej sajrajt po kterym to klouze jak na lede, navci je krasne mekoucky, takze se neprokopes na pevnej zaklad aby gumy zabraly. Pak taky ehzky lepkavv,t akze se to vsude nalepilo ve vrstvach a protaze kola pomohlo akorat k tomu abys zacpal cely auto bahnem ktery pak kdyz uschne je tvrdy jako sutr.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Pokud do pouste nebo kamkoliv kde nebudou stromy pojedu tak Pul Pal urcite pojede semnou, jedina vyhrada je ze je tezky jak svina, a v tom horku je to dost makacka. Ovsem bez nej by to byla opravdova makacka a ne jen na par hodin, ale mozna i na den ci dva, zvlaste v tom bahne. Otrava je to vzdy rozlozit a zase slozit a uklidit, chtelo by to aby to bylo pridelany venku k autu na zadnim narazniku nebo tak nejak, jeste uvidim co vykoumam. Jenze v civilizovanych krajnach by ti to hned nekdo zase ukradl. Takze si clovek nevybere.

oltcitak
Témata: 0
Auto: Hyundai Starex 4WD,103kW
Místo/Bydliště: Nottingham,UK/Prievidza,SK

Příspěvekod oltcitak » Pá 06.04.2018, 10:44

Vďaka za report, už samotné dokumentovanie takejto náročnej akcie je vyčerpávajúce a energia potom môže chýbať na dolezitejzie veci(napr. na prežitie) co by si po tejto skúsenosti spravil inac, čo sa osvedčilo a co nie?
Hyundai Starex 4WD,103kW
***"Nikdo nieje tak beznadejně zotročený, ako tí, ktorí mylne veria, že sú slobodní.:" Johan Wolfgang von Goethe***

Autor tématu
Splestule
Závislý diskutér
Auto: Toyota Landcruiser Prado 120 1KD, predtim Mitsubishi Montero Sport (Challenger)

Příspěvekod Splestule » Po 09.04.2018, 13:03

oltcitak napsal: co by si po tejto skúsenosti spravil inac, čo sa osvedčilo a co nie?

Rozhodne bych nebral motorovou pilu, byla na prt, i kdyz jsem si myslel ze se bude hodit ve Flinders ranges, je to mozny, ale protoze jsem nemel cas tam poradne projet co jsem mel naplanovano (kvuli zdrzeni kvuli tlumicum), tak nevim.

Vsechno se to motalo kolem financi. Kdybych mel neomezene fondy tak bych:

Mel poradnou eletrickou lednicku, pak bych sebou nemusel tahat dve velky plynovy bomby a jeste bych mel studeny pivo
Taky bych priste pred takovou cestou vymenil pera a tlumice (zvlast uz protoze ty moje meli za sebou 4 roky tvrdyho zivota). Mel jsem to sice v umyslu, ale pak jsem radsi misto toho koupil drone. Coz bylo zrejme dobry rozhodnuti protoze bez dronu by chybela dost persepktiva ty pouste. No nakonec jsem stejne musel po ceste vymenit tlumice a pera vepredu.

Jinak nemuzu rici ze bych udelal neco jinak, nebo vzal neco jineho nebo neco nekde nechal. Jidla jsem mel moc, ale to byla rezerva, kdybych nekde zustal vyset, vody jsem mel dohromady v kanistrech 105 l (plus 10l plus 6l primo mineralni vody, 36 plechovek koly a 24 plechovek piva). Spotreboval jsem jen 40l plus vsechnu mineralku, vse pivo a polovinu koly, ale opet to byla rezerva kdybych nekde zustal vyset. Chtel jsem mit vodu a jidlo aspon na extra dva az tri tydny.

Planoval jsem to vsechno dost dlouho, takze kouzdou vec co jsem sebou mel jsem sebou mel z urcityho duvodu.

Jediny co me zaskocilo, bylo ze jsem v pousti nepichl ani jednou, tahl jsem sebou dost veci na opravu pneumatik, a dokonce i dve nahradni duse, kdybych pneumatiku nemohl opravit vubec. Po precteni ruznych reportu od lidi co pousti ruzne projizdeli mimo cesty (a dokonce i po cestach) jsem pocital s tim ze pichnu nejmin jednou denne (o klacky, a nebo ohorele vetve ci kmeny trcici z pisku), takze jsem se na opravu pneumatik dost zameril a dost jsem si i natrenoval sundavani pnematik z rafku. Nakonec jsem tedy pichl, ale az na hlavni, pak jeste na ceste domu na odpocivadle, a ted jsem zjistil ze jsem mel jeste v jedny pneumatice nejaky hrebik, takze mi to uchazelo dost pomalu. Ale nejspis jsem mel dost stesti, ale taky jsem se aktivne snazil nebezpecnym vetvim ci trcicim kmenum vyhnout.

Dalsi vec co bych udelal, ze bych nejak vylepsil chlazeni prevodovky (mam automat) a motoru vubec. Nejspis bych oddelal ocelovy kryt co mam na prevodovce (v pousti je stejne na prt), a pridal vetrak na chladic prevodovky (ktery uz tam mam extra).

Jedna vec ktera me znervoznovala, byla ze jsem sebou nemel nahradni alternator, starter jsem mel (halvne kvuli tomu ze mam automat), ale alternator ne. Kdyby se mi tam nekde podelal, tak bych taky daleko nedojel, ovsem to se muze stat se vsim, to by pak clovek musel tahat sebou nahradni auto. Ale myslim ze nahradni starter a alternator by na takovychle expedicich nemel chybet. Ale jak jsem se jiz zminil, vsechno to nakonec je o penezich.

Jedna vubec z nejlepchich veci cojsem sebou mel, a co jsem koupil skoro tesne pred odjezdem byly isolacni panely do vsech zadnich oken, co dorazeli svetlo a teplo. Stalo to sice skoro $300, ale bez nich bych se v aute nejspis uvaril.

Prejezd taky udelalo dalkeo tezsi to ze jsem jel jeste na konci leta (coz jsem udelal umyslne), kdybych jel v zime kdy se teploty prez den nejdou prez tricet, tak by to bylo vsechno daleko snazsi. (Ovsem zase bych nemohl v noci venku litat nahej :-), protoze bych umrzl)

Autor tématu
Splestule
Závislý diskutér

Příspěvekod Splestule » Po 09.04.2018, 13:04

majer napsal:Klobouk dolů....

Dik :-)

Autor tématu
Splestule
Závislý diskutér

Příspěvekod Splestule » Po 09.04.2018, 13:06

DjALF napsal:Smekám

Diky :pivo:

Autor tématu
Splestule
Závislý diskutér

Příspěvekod Splestule » Po 09.04.2018, 13:15

Rychel pridavam par fotek z Flinders Ranges, kde jsem bohuzel byl jen necele dva dny, a kde by clovek mohl stravit s klidem mesic.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

mmarek
Legenda fóra
Témata: 12
Auto: Jeep Grand Cherokee 4.0 (WJ)
Místo/Bydliště: Ostrava
Věk: 43

Příspěvekod mmarek » Po 09.04.2018, 13:26

Palec nahoru! Super vylet a vse okolo. Parada.
Jeep Grand Cherokee WJ 4.0 (LPG), + 6", Command-Trac (NP241) + SYE, 37" Maxxis CC, HD trackbar, longarmy - přední 3link, zadní triangulated 4link, nápravy z trola...

ajdambmx
Závislý diskutér
Témata: 2
Auto: Bylo Pajero II 2.5TD Intercooler, teď bohužel břichoplaz
Místo/Bydliště: Hluboko v Sázavských lesích
Věk: 23

Příspěvekod ajdambmx » Po 09.04.2018, 15:13

Máš můj velký obdivtohle je to správné dobrodružství a asi i totální čistič hlavy.

Odesláno z mého Mi A1 pomocí Tapatalk

vitasek
Témata: 1
Auto: Toyota LC 100 Old Man Emu nárazníky naviják,zakrytej spodek,zahrádka. MT

Příspěvekod vitasek » Po 09.04.2018, 22:27

tohle je fakt výlet s velkým V.
paráda chlape,myslím,že ti tady pár lidí trochu závidí včetně mě,ale v dobrým

Potapec
Staroffrouďák
Témata: 100
Auto: Mercedes G 300TD
Místo/Bydliště: Oberland

Příspěvekod Potapec » Po 09.04.2018, 23:49

2 Splestule: Cos měl zařazeno, že se ti tak hřál ten automat?
Motor začíná u šesti válců!!! Aerodynamika je pro ty, co neumí ladit motor ...
Gdo nemá Géčko, ten jako by nebyl ;-) - aneb jak pravil Fidel: "Uš mě nebaví spravovat Toyotu, tak jezdim Géčkem"

Autor tématu
Splestule
Závislý diskutér

Příspěvekod Splestule » Út 10.04.2018, 1:10

mmarek napsal:Palec nahoru! Super vylet a vse okolo. Parada.

Jo diky, vylet to byl opravdu paradni, porad se mi o tom zda, a kdyz se probudim tak zjistim ze jsem bohuzel uz zpatky doma :cry:

Autor tématu
Splestule
Závislý diskutér

Příspěvekod Splestule » Út 10.04.2018, 1:14

ajdambmx napsal:Máš můj velký obdivtohle je to správné dobrodružství a asi i totální čistič hlavy.

Jo jo clovek, mle uplen jiny problemy, a to ze nikde nebyl zadny prijem, melo balhy vliv na tom ze clovek na vsechny vnejsi problemy hezky zapomel protoze ho nikdo s nicim neotravoval. Az na jednu vyjimku, ktera nemohla prijit v horsi chvili. Narazil jsem na stado velbloudu, a zrovna kdyz jsem vyletel s dronem abych je nafilmoval/vyfotil, volal kolega prez satelitni telefon protoze se neco v praci posralo. Takze velbloudi zrhli a ja uz jsem je nenasel, a za celou cestu uz jsem na ne nenarazil, akorat na par zdechlin.

Autor tématu
Splestule
Závislý diskutér

Příspěvekod Splestule » Út 10.04.2018, 1:37

Potapec napsal:2 Splestule: Cos měl zařazeno, že se ti tak hřál ten automat?

Vetsionu jsem se patlal v redukci a jezdil an D. Ovsem neprehrivala se jen prevodovka, ale cely auto. Zvlaste kdyz jsem pak jel asi 80 km po vetru na sever, foukal teply vitr z jihu a venku podle teplomeru bylo 43. Jel jsem vetsionu asi 8-12 km/h, a kdyz voda byla na 115 stupnich, tak jsem zasavil obratil auto do protivetru (horkyho) otevrel kapotu a tak 15 minut cekal az to vychladne pdo 100. Pak jsem mohl zase jet dal dalsich par kilometru. Bylo to taky do pozvolneho kopce, porad jsem musel repjizdet drny spinifexu. A obcas prejizdet duny, ale nastesti ne moc casto protoze na sever jsem jel skoro paralelne k dunam. Musel jsem je prejet jen kdyz udoli se zaplnilo spinifexem a uz se to nedalo prez ty drny vydrzet. Dalsi vec pod autem mam kryci plechy, ktery byly plny uschlyho bahna (diky memu uvzinuti v bahne) smichanyho s travou a seminkama. Snazil jsem se to jakz takz vycistit ocelovou tyckou s hakem kterou jsem k tomu ucelu mel, ale moc to neslo. Musel bych ty kryty schodit a proadne to vycistit, o tom jsem uvazoval, ale to by v posuti byla prace na celej den. Dalsi pruser je ze prejizdenim spinfexu a jiny vegetace se uvolnovali seminka a castecky travy a vetvicek, a to se uvazlo v chladici. Mel sjem sice pred chaldicem jemny peltivo proti komarum, ale stejne to tam nalitalo zespoda. Spatne se to da vycistit, protoze vepredu je jeste tusim chladic od klimatizace.

Auto dostalo pekne zabrat protoze si delalo vlastni stopu a borilo se tak 1-4 cm do pisku (zalezelo kde se jelo, nekdy byl psiek , i kdyz jsem v gumach mel asi 15 PSI. Mrcha zrala 60-70l/100km kdyz jsem jel cesta necesta, kdyz jsem pak najel na "polni" cestu po ktery uz nikdo par mesicu nejel, tak uz to zralo jen kolem 20l. Na silnici s nafouklima gumama mi to normalne zere asi 12-13 (zalezi na tom co mam na strese a jestli jedu nad 90km/h).

Potapec
Staroffrouďák
Témata: 100
Auto: Mercedes G 300TD
Místo/Bydliště: Oberland

Příspěvekod Potapec » Út 10.04.2018, 23:00

Příště v takovém terénu podřaď na některý z převodových stupňů, polohu D bych dával max na těch cestách ... redukce je doufám samozřejmostí ...
Motor začíná u šesti válců!!! Aerodynamika je pro ty, co neumí ladit motor ...
Gdo nemá Géčko, ten jako by nebyl ;-) - aneb jak pravil Fidel: "Uš mě nebaví spravovat Toyotu, tak jezdim Géčkem"

Vrátit se na “Expedice a cestování”