Pogumování/poplastování - lze to doma?

Máte na srdci něco mimo offroad, co Vás trápí a chcete se o tom pobavit?

Autor tématu
Pedro
Inventář fóra
Témata: 26
Kontaktovat uživatele:

Pogumování/poplastování - lze to doma?

Příspěvekod Pedro » Út 21.11.2017, 18:15

Určitě všichni znáte konce dílů různých součástí a věcí, které jsou jako ochrana dílu samého nebo naopak ochrana okolí před dílem pogumované nebo poplastované formou jakoby namočení do materiálu. Potřeboval bych tohle průběžně realizovat na různých věcech (jde o všelijaké konce železných a hliníkových dílů).
Jde to nějak úspěšně dělat doma? Jak a z čeho?

klop
Závislý diskutér
Témata: 9
Auto: Subaru Legacy, Gaz Gazelle

Re: Pogumování/poplastování - lze to doma?

Příspěvekod klop » Út 21.11.2017, 19:50

Nějaký dvoudložkový silikonový něco.
Použivá se třeba jako separátor forem, nebo zalévací hmota např. pro elektroniku.
Dělal jsem s tím dvakrát. Jednou to bylo 1:1 podruhé 1:1000.
Vždy to stálo cca 1000 Kč/litr.
Částečne pružné, při hrubším zásahu drolivé.
Čiré, dalo se obarvit.

Pokud chceš obalit trčící konce a není to kónus, tak nejlevnější jsou elektrikářeské smršťovací bužírky. Průměry od 1 mm až X centimetrů.
Časem se ošoupou, ostrých hran zbaví.

Nebo různé druhy lepících pásek.
Samovulkanizující vytvoří jednolitý celek, tzn. stejné jako když namočíš.

pma1
Věčnej rejpal
Témata: 54
Auto: starex
Místo/Bydliště: doma - většinou :-)
Věk: 43

Příspěvekod pma1 » Út 21.11.2017, 20:26

V práci na konce hliníkových profilů používáme "šprcku", je to pouze na přepravu a manipulaci, aby se někdo neporanil.
Je to tenká průhledná fólie o průměru cca do 30mm a teplovzdušnou pistolí se to nahřívá a smršťuje.
Má to ale konzistenci spíš plastu než gumy.
sport 2,5td (2000)-L300 2,5td (1996)-W260 2,8d (1995)-P38 2,5dse (1996)-pájo 2800 (1994)-starex (2004)
se nechlubím, jenom si už hovno pamatuju ;-/

Autor tématu
Pedro
Inventář fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pedro » Út 21.11.2017, 20:49

Potřebuju to především jako ochranu proti odření a někdy i jako na roznesení zatížení z ostré hrany. Smrštovačku jsem zkoušel, ale ta nic nevydrží. No a nejlepší zkušenosti mám s plastovými podložkami, jenže ty zase moc nechtějí držet na místě a mít je dávat naráz pod víc míst je naprd. Olepování páskami dělám taky, ale taky to nemá velkou životnost, nedrží dobře a složitější tvary je někdy obtížné olepit, což by namočení hravě vyřešilo. Nejlepší by proto bylo, aby to bylo nalité napevno na povrchu z toho plastu nebo nějaké pevnější odolnější gumy.

ok2mtm
Diskuzní Guru
Témata: 2
Auto: LR Discovery 2 a LR Defender 130
Místo/Bydliště: Olomouc

Příspěvekod ok2mtm » Pá 24.11.2017, 16:43

V malém množství bude s jakoukoliv dvousložkovou hmotou problém s mícháním - bude tam moc odpadu, což to celé docela prodraží.
Zkusil jsi smršťovací bužírky s lepidlem co se používají třeba na spoje kabelů v zemi? Ty je tak nějak docela velkej problém z něčeho sundat. A případně v tomhle provedení existují i "smršťovací vršky", které jsou určené ke smrštění na konec kabelu, aby ho uzavřeli. Nevýhoda je, že po smrštění tu umí být tlusté i několik mm, a docela dost to lepidlo uvnitř drží.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo
608600360

Pama
Diskuzní Guru
Témata: 1
Auto: Lr pro jistotu 4
Místo/Bydliště: Vyškov JM
Věk: 49

Příspěvekod Pama » So 25.11.2017, 23:38

Pedro napsal:Určitě všichni znáte konce dílů různých součástí a věcí, které jsou jako ochrana dílu samého nebo naopak ochrana okolí před dílem pogumované nebo poplastované formou jakoby namočení do materiálu. Potřeboval bych tohle průběžně realizovat na různých věcech (jde o všelijaké konce železných a hliníkových dílů).
Jde to nějak úspěšně dělat doma? Jak a z čeho?

myslim ze v tekute konzistenci je chlorkaucukova barva ze ktery je pak jko pgumovany povrch
a v pastovite jsou napr Sika 265, ta je v tube a da se bezne aplikovat doma, ale je t takovej med
takze bud sterkou nebo z kartuse tryskou.

Autor tématu
Pedro
Inventář fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pedro » Ne 26.11.2017, 9:36

Bužírky s lepidlem zkusím. Na tohle jsem je nezkoušel, ono bužírky se dost rychle vymáčknou, proklepou nebo prodřou. Další věc je sehnat rozměr na potřebný tvar, což často nejde. Pokud by ty vršky na konce byly tlusté několik mm, spíš by mi to možná vyhovovalo. Poptám se po nich.

Ideální by bylo to opravdu máčet, jen mi chybí vhodný materiál pro to domácí použití. O té chlorkaučukové barvě zkusím teda taky něco najít.

Díky!

Potapec
Staroffrouďák
Témata: 100
Auto: Mercedes G 300TD
Místo/Bydliště: Oberland

Příspěvekod Potapec » Ne 26.11.2017, 12:05

Co použít nějakou omotávku, dřív se na tohle používal filc ...
Motor začíná u šesti válců!!! Aerodynamika je pro ty, co neumí ladit motor ...
Gdo nemá Géčko, ten jako by nebyl ;-) - aneb jak pravil Fidel: "Uš mě nebaví spravovat Toyotu, tak jezdim Géčkem"

Vrátit se na “O všem vážně”