Kalendář - "blížící se akce" (nahoře pod logem fóra): do kalendáře lze vkládat termín akce přímo autorem tématu v sekci poježdění a závody.

Forum aktualizovano, info zde: viewtopic.php?f=26&t=92206#p1712259
Moznost prispeni na chod fora: viewtopic.php?f=3&t=66082

Příprava dřeva v lese

Máte na srdci něco mimo offroad, co Vás trápí a chcete se o tom pobavit?

Dřevo v lese chystám:

Na délku delší jak metr
7
30%
Na délku jednoho metru
5
22%
Na délku prostoru kotle
11
48%

Celkový počet hlasů: 23

Autor tématu
Bender
Inventář fóra
Auto: Fronera 3.2 V6 E85 Stage
Místo/Bydliště: Vysočina
Věk: 41
Stav: Offline

Příprava dřeva v lese

Příspěvek od Bender » Po 09.11.2015, 19:05

Tak že. :D

Občas se s klukama v práci nebo v hospodě dohadujeme, jake je lepší chystat dřevo a zajímaly by mě poznatky i lidí zde, bo hodně jich kolem dřeva dělá. Přihlíží se i k věcem, aby se člověk co nejmíň nadřel když je v lese s parťákem či sám (což by neměl, že) a někdy zase na rychlost, když je tam brigáda několika lidí. :idea:

Dle dlouhodobého pozorování jsem to vyčlenin na tři skupiny (i vyjímky se najdou, ale není jich tolik).

Skupina 1
První grupa dělá dřevo na třeba pětimetry(+/-), to pak nakládají na klaďáky a odváží někam na meziskladiště. Tam to kouskují na metry, ty doma následně štípají a rovnají do rázu. Po vyschnutí dřevo porcují na délku, kterou dávají do kotle, tedy vesměs z metru krátí na asi 33cm a následně do kotelny(uhelny)...

Skupina 2
Další sorta lidí si dřevo dělá na metry v lese a vozí je přímo domů, čím odpadá krácení na meziplace či doma (kdo má velkou zahradu) na metrový kusy...a dále je to už stejný, naštípat, do rázu, pořez na míru, kotelna(uhelna)...

Skupina 3
Dřevo krátí ihned v lese na délku co potřebují do kotle, doma rozštípou, srovnají a pak hází do kotelny(uhelny)

Asi bude rozdíl v mokrým dřevu který musí vysychat a ve dřevu suchým, který se cpe hned do kotle, ale to nechám na názoru každého z Vás...klidně malinko rozveďtě i svoje důvody proč to dělám tak nebo tak... :-)
My osobně doma dělali od malička dřevo na klaďák, pak na metry, pak ručně rozštípat, srovnat do rázu...po vyschnutí nařezat a pak navozit do uhelny. Během času se koupila první Niva s vozíkem, tak že se dřevo na kárku dělalo převážně hned v lese na metry (i když s klaďákem se při vetších akcích jelo normálně). No a pak se koupila i štípačka, tak že klíny, palice, sekery a kalače drtivou většinu času už odpočívají. Postupem času si dřevo v lese chystám na 40cm špalky, které doma rozštípu a suché dávám ke kotlu - mokré do rázu. Jendak mi s těma malejma špalkama přijde ta manipulace tak nějak jednodušší a jelikož si většinou pak v lese na vozík nakládám sám, tak se s tím nemusím toliko tahat a dřít. :-)

Nej. je nechat si dovést dřevo už naporcované a vyschlé, vo tom žádná, ale to teď necháme stranou. Tak dělkuji za názory a postřehy. :pivo:

Dřív převážně takto:
Obrázek

Těď už vesměs takhle:
Obrázek
Obrázek

SAAB 9-3 2.8 Turbo X Aero
Zetor 5211
Opel Frontera - E85 Stage/232HP - Rozšířeno, zvýšeno, světelná rampa, CB, Izzardy + Dotz Dakar a v kufru Al bedna, kde je vše potřebné...

lopan123
Staroffrouďák
Auto: Mitsubishi L300 4WD 2,5td
Místo/Bydliště: Hlinsko aneb daleko všude
Věk: 39

Re: Příprava dřeva v lese

Příspěvek od lopan123 » Po 09.11.2015, 19:53

Taky zatím nadýlku, 2-2,5 metru. To pak teprve nudíc se pantáta invalidní důchodce jednotí. Je to tak přepravně jednodušší, naládovat po vrch klanic a mydlit to domů.

A musí to jít.
A kdyby ne, tak 604840492

loky
Diskuzní bůh, vládce guruů
Auto: ex : Nissan Terrano II 2,7 TD 74kW r.v. 1995 , jeep WG 4.0 , selectrack
Místo/Bydliště: okolo Čáslavi
Věk: 34

Příspěvek od loky » Po 09.11.2015, 19:56

ja to v lese krátil tak aby se me to vlezlo na muj vozejček,cca 2 metry a doma na cirkuli si to pokratil do kamen,v lese motorovkou mi to prislo pracnejsi.

vitasek
Auto: Toyota LC 100 Old Man Emu nárazníky naviják,zakrytej spodek,zahrádka. MT

Příspěvek od vitasek » Po 09.11.2015, 20:04

když na to máš vlek tak je podle mě nejlepší nařezat nakrátko a hned rozšípat v lese při jedné práci jeden bordel a přivezeš hotový dřevo na dvůr vyskládáš necháš vyschnout a rovnou do kotle.vypadá to zdlouhavě ale není....:)))))

kenny
Legenda fóra
Auto: Hnissan Veterrano f ropě
Místo/Bydliště: Kósek vod Brna
Věk: 40

Příspěvek od kenny » Po 09.11.2015, 20:15

Řezu si to na metry.doma to pak takhle poskladam a pak to tady 2-3 roky zevní no a az bude hotovo barák a kotel tak to cirkularkou narezu,nastipu a do kotelny naskládat ke kotli.

Delam to tak proto ze vecne jezdím do lesa sam a udělám si kazdej den vozík ten pak doma vykládám a mam toho dost.kdyz náhodou nejedu sám tak se udělají 2 vozíky a taky záleží v jakem terénu me to hajnej da to dřevo. ....

Odesláno z mého GT-I9195I pomocí Tapatalk

foun:
sedumsedumtři pjetpjetsedum devětpjetnula :D

kupec18
Inventář fóra
Auto: Suzuki Vitara V6 2.0 Superb 1.9TDI
Místo/Bydliště: BO!!!!, Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kupec18 » Po 09.11.2015, 20:30

Ja se teda přiznam že to řežu hlavně na rozměr který unesu, leckdy se stane, že to v lese raději i štípnu napul.
Do spodku vozičku naštipane a pak hezky stříšku z kulatiny.

filom3n
Věčnej rejpal
Auto: Mitsubishi Pajero Sport 3.0 (2000) Mazda Xedos 9 2.5 (1994) Mitsubishi Space Star 1.3 (2000)
Místo/Bydliště: vysočína

Příspěvek od filom3n » Po 09.11.2015, 21:00

Dřív jsme to nachystali jak pisekolega na to co unesu, apak za traktorem k baraku, ted když su v lese sám tak polinka, dřív jsem to při vykládání stipal a do rázu kde to rok dva schlo (kolem baráku je vsady dřeva dost a místa taky, takže se to postupně bere tam a doplňuje ode). Pak už sem mnel v lese špalek a tam to rovnpu stipal na polinka a doma zajel.rovnou a vykládal tam kde bylo vybráno aby zase vyschlo rok dva... Ted občas když mám náladu tak nahazu na vozík za auto metry a doma rovnou hned zpracuju na polinka a zase stipu, nemám rád když se to bere tisickrst do ruky a kdyz mám už brát metr do ruky tak rovnou narezat.

Protože když to někde narovnas tak se s tím tahas dvakrát - při rovnání a pak při řezání zase...

F,

...jebat...

vitasek
Auto: Toyota LC 100 Old Man Emu nárazníky naviják,zakrytej spodek,zahrádka. MT

Příspěvek od vitasek » Út 10.11.2015, 12:38

Bereš to do ruky víckrát než je zdrávo,topení dřevem si myslím,že už je trochu mimo,dřeva je mín a mín a je dražší a dražší.
pro toho kdo má možnosti --dostane se ke dřevu za rozum.cenu ,má na to plac,jak to odvézt,čím nařezat,tak ještě budiž ale jinak mimo mísu,pak totiž zjistíš,že děláš jenom dřevo................a nic jiného

pouze můj názor

Dejv 01
Věčnej rejpal
Auto: japonská liazka
Věk: 32
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dejv 01 » Út 10.11.2015, 13:02

vitasek napsal:Bereš to do ruky víckrát než je zdrávo,topení dřevem si myslím,že už je trochu mimo,dřeva je mín a mín a je dražší a dražší.
pro toho kdo má možnosti --dostane se ke dřevu za rozum.cenu ,má na to plac,jak to odvézt,čím nařezat,tak ještě budiž ale jinak mimo mísu,pak totiž zjistíš,že děláš jenom dřevo................a nic jiného

pouze můj názor
Amen...ono taky zalezi na tom jak to kdo bere...ja to beru jako drinu navic..v praci se nadru dost a jeste saskovat doma...ale samozrejme jsou taci kteri maj praci psychycky namahavou a berou to jako relax s pobytem na cerstvem vzduchu...
Jinac tata vozi 2-3metrovy polena a z vleku rovnou laduje cirkuli a z cirkule rovnou nastipacku a rovna si to podel baraku...

W160 HR- mozna nekdy vyjedu :shaman:

Michal Dvorak
Turysta jaxvině
Věk: 100

Příspěvek od Michal Dvorak » Út 10.11.2015, 15:02

vitasek napsal:Bereš to do ruky víckrát než je zdrávo,topení dřevem si myslím,že už je trochu mimo,dřeva je mín a mín a je dražší a dražší.

pouze můj názor
Taky souhlas. Sice mam pristup k levnymu drevu, ale spalil jsem 40 metru rocne. Naklady kolem 5 tisic, prace jak na kostele.
Ted preferuju uhli, prace na dopoledne, naklady kolem 10 tisic. Jebat drevo.
Ale kdyz nejaky delam, pac uplne se bez nej neobejdu, tak v lese na metry, doma rovnou stipacka a pak teprve cirkule.
Na cirkularce se s tim stipanym lip manipuluje a radsi prumernou kladu 3 x stipnu a 8 x rezu, nez 3 x obtizneji rezu a pak 9 x stipu. Hydraulika je pomala a sekerou je to hrozna rasovina.

filom3n
Věčnej rejpal
Auto: Mitsubishi Pajero Sport 3.0 (2000) Mazda Xedos 9 2.5 (1994) Mitsubishi Space Star 1.3 (2000)

Příspěvek od filom3n » Út 10.11.2015, 17:11

Tak my máme dřevo ve svým lesy, a je to relax, když sme dřív kupovali tak sme protopili.deset metrů za zimu a to je za 6-7.000,- uhlí bych doma nechtěl ani vidět... To bych radši topil buď plyndm nebo elektrikou,my máme ale malej domeček, takže se dřevem nemamproblem...

...jebat...

Havrda
Inventář fóra
Auto: L200
Věk: 41

Příspěvek od Havrda » Út 10.11.2015, 17:40

Jdu cestou jak Michal. Černá kostka. Jinak v lese to krátím tak abych to unesl. Ostatní až doma.

Michal Dvorak
Turysta jaxvině
Věk: 100

Příspěvek od Michal Dvorak » Út 10.11.2015, 18:01

filom3n napsal:Tak my máme dřevo ve svým lesy, a je to relax, když sme dřív kupovali tak sme protopili.deset metrů za zimu a to je za 6-7.000,- uhlí bych doma nechtěl ani vidět... To bych radši topil buď plyndm nebo elektrikou,my máme ale malej domeček, takže se dřevem nemamproblem...
Jj, je to relax, ale jen do urcityho mnozstvi a za urcitych podminek. Kdyz ale potrebujes 40 metru a musi to bejt pod strechou hned na jare, aby to stacilo do zimy vyschnout, tak je po relaxu a je z toho 14 denni otrocina. Nemam skladovaci prostory, takze kazdy jaro jsem delal na ten konkretni rok.
A protoze mam kombika, taxem skocil do uhli. 4 lopatky uhli a naruc stipanyho dreva vyresi celodenni topeni, vyjma velkych mrazu, ktery jsou ale u nas otazkou maximalne 14 dni v roce. Takze 30 metraku uhli a 10 metru dreva na rok je uz jen ten relax :mrgreen: .
Kotelnu mam mimo dum, takze uhelnej prach a bordel z popela mi netizi.

filom3n
Věčnej rejpal

Příspěvek od filom3n » Út 10.11.2015, 18:08

Tak to je jasny, to by mne taky nebavilo. Já mám na 3 roky dopředu dřeva kolem baráku, a postupně to doplnuju... Jak je hezky a nálada (nebo když je u nás moc lidí - občas přijedou návštěvy a já někdy nejsu moc spolecenskej) tak jedu do lesa, si tam oddechnout... kdybych musel tak mne to taky nebaví...

...jebat...

Phulc
Picin
Auto: nissan patroll -hard top-Mitsubishi Pajero
Místo/Bydliště: LIBERECKO-Proseč nad Nisou
Věk: 49

Příspěvek od Phulc » Út 10.11.2015, 19:46

cit : "..........po vyschnutí nařezat ........"
Přiznám se , že téhle větě , resp. činnosti nějak nerozumím . :ramena:
Co to udělat obráceně ? Netupí se tolik pila . :wink: :idea:
Jinak dělám v lese délku tak abych naplnil hlítku + vozík . doma pokrájím a poštípu (ručně ) žena porovná na palety a konec . beru to jako relax a navíc mne to ií baví . :mrgreen:

Nissan Hlítka 160 3,3td - Zebra + KYlo+Mišivbuši Panděro 3,2 td
Co Tě nezabije........to se vrátí .........a zkusí to znovu !

Odpovědět