| ...

Pěkné svátky a vše nejlepší do roku 2019. Komanche
Forum aktualizovano, info zde: viewtopic.php?f=26&t=92206#p1712259
Moznost prispeni na chod fora: viewtopic.php?f=3&t=66082
Komanche

tepelné čerpadlo VZDUCH-VODA zkušenosti

spousta z nás začíná stavět, staví, upravuje, renovuje...
Odpovědět

Autor tématu
Karlos
Staroffrouďák
Místo/Bydliště: Prypjať
Věk: 103
Stav: Offline

tepelné čerpadlo VZDUCH-VODA zkušenosti

Příspěvek od Karlos » Čt 29.05.2014, 7:28

Sejří mě uhlí to je jebáního, bordelu a ještě mě papírově za dva roky doslouží kotel.
Máte někdo tohle vytápění doma?
Kolik to realně sežere elektryky, dělá to kravál, do kolika mínusu to ještě rozumě topí, omí to topit i kdy je venku teplo, jakou značku pořídit....???????

tady třeba jsem našel noname 19 kw za 90, s montáží a výměníkem 120
http://dum.bazos.cz/inzerat/35663793/Te ... W-AKCE.php

adekvatně vykonný Nibe je přes dvě kila........ :roll: to nedám

ten noname má prej ty hlavní komponenty od stejných výrobcu jako ty značkové...

ve švedsku s tím prej topí každy, mrazy tam asi sou :)

přispějte zkušenostma

dik

„Obrovské masy lidí mnohem snáze uvěří velké lži než malé.“
Zase jsme my a oni, tak jako tenkrát.
Slova ‚národní uvědomění‘ a ‚vlastenec‘ se úplně vytratila ze slovníku politiků a médií. Vlastenectví národ posiluje, vytváří pocit sounáležitosti.

honzík
Diskuzní bůh, vládce guruů
Místo/Bydliště: Svitálka / Praha
Věk: 42

Re: tepelné čerpadlo VZDUCH-VODA zkušenosti

Příspěvek od honzík » Čt 29.05.2014, 7:38

Mám čerpadlo vz/vo tady z fora od drakjihlava - zatím je teda nezapojenýale už se na to chystáme - roční náklady na kompletní topení,ohřev vody,svícení,vaření očekávám okolo 20 -22 tk. Jedná se o srud s výměrou 220m2 a tepelnou ztrátou okolo 9,5 kw.

Já jsem teda na doporučení draka právě do noname nešel kvuli vstupním energiím - koupiš si drahej elektrokotel a v -5 budeš topit elektrikou.
Kamarád co má zděnej barák s plochou okolo 300 m2 a ještě velkou stodolou ( tam netopí ale svítí ) za rok platil 26 tk a elektrika mu sepla až někdy okolo - 15 ( je to barák na vysočině )

Ale za to to určitě stojí - čistý topení ovládaný na dálku - pohoda.

h.

Frontera, Pajero, Subaru, mitfára u zebřičky,africa twin

doug

Příspěvek od doug » Čt 29.05.2014, 7:54

a plyn nemáš? nechci tě zrazovat ale nejsem pro TČ nakloněn, v mrazech budeš topit spíš elektrikou napřímo , kor na vysočině , navíc to topí dost nízkoteplotně , nevím jestli máš na to připravenej systém

vyplň si tabulku podle tvého případu
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-v ... i-tzb-info

Že jsem paranoidní, neznamená, že po mě nejdou.

Autor tématu
Karlos
Staroffrouďák

Příspěvek od Karlos » Čt 29.05.2014, 8:40

z toho z bazoše leze 55°C, mám 4cesťák u kotle na 3-4, takže do radiaátoru pouštím taky tam max do 50ti.
Barák jel velkej ale zateplenej s evrovoknama, ztráta za 20kw.

Plyn nemám a ti co ho mají ho taky už dlouho mít nebudou :mrgreen:

tabulku znám

tak adekvátně silny k tomu z bazoše značkový je dokonce za 275 :lol: :smich: :twisted: :twisted: :roll:
http://www.nibe.cz/cs/tepelna-cerpadla- ... nibe-f2300

Slova ‚národní uvědomění‘ a ‚vlastenec‘ se úplně vytratila ze slovníku politiků a médií. Vlastenectví národ posiluje, vytváří pocit sounáležitosti.

Forrest
Závislý diskutér
Místo/Bydliště: Č.T.

Příspěvek od Forrest » Čt 29.05.2014, 9:31

Asi takhle - nenech se zmasirovat reklamnima kecama o uzasny ucinnosti ... Nenech si mazat med kolem huby od prodejcu. Kazdy clovek ktery vychodil stredni skolu (kde fyzika byla do 4 ročniku), pochopi princip ...
Takze obecne - jednak zalezi na chladivu v TC (i druhu kompresoru), druhak zalezi na teplote vody na vystupu, za 3) zalezi na venkovni teplote a vlhkosti (rosny bod) a od tohoto se potom odviji ucinnost jednotky. Dále úcinnost pri mrazech klesa i diky zpetnemu odmrazovani vyparniku. Nektere maji revers, nektere do reverzu jeste pripojenou el. patronu.
V prumeru realne dostanes z TC vzduch/voda COP od 1 do 2,5 maximalne - podotykam, ze v dobe kdy mam potrebu topit a to je vetsinou, kdyz venku mrzne, nemam jine tepelne zisky (treba ze sviti slunce pres okna)... vliv ma i umisteni vyparniku.
Dalo by se rici, ze TČ Vzuch/Voda je idealni pouzivat na prechodne obdobi (jaro, podzim).
Taky zalezi, kolik mas TZ objektu, pak si ses schopnej spocitat naklady na provoz ... Nekde na TZB sem tak pred 2 lety nasel odkaz, kde bylo napojeno TČ na logger (vcetne venk. teplot a vlhkosti + vyst. teplot otopne vody) a pak vse prepocteno zisk. Bylo tam i v grafu nacmarany kdy se odmrazoval vyparnik, kdy mrzlo tak, ze čerpadlo bylo nad bodem bivalence a tak dál - jen to nemuzu najit
Dost o tom tez napsal p. Žeravík - Tepelná čerpadla, nebo tady mas jednu bakalarku: http://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_ ... e_id=30495

vitasek
Auto: Toyota LC 100 Old Man Emu nárazníky naviják,zakrytej spodek,zahrádka. MT

Příspěvek od vitasek » Čt 29.05.2014, 9:35

švára to má 14kw čerpadlo a elektrokotel mu sepnul dvakrát za zimu,má na to bojler částečně podlahavku částečně radiátor,není to žádný no name myslím ,dělala to firma AC heating Plzen ,stálo to ale 2 kila,funguje to parádně a kravál to nedělá,roční náklady 23 tisíc.na podzim začínám stavět a reálně o tom uvažuju ,že to pořídím(původně jsem uvažoval o peletách)

Forrest
Závislý diskutér

Příspěvek od Forrest » Čt 29.05.2014, 9:43

Karlos » čtv 29.05.2014, 8:40 napsal:takže do radiaátoru pouštím taky tam max do 50ti. Barák jel velkej ale zateplenej s evrovoknama, ztráta za 20kw.

Tak v tom pripade je to celkem jednoduchy, ne? TZ mas vypoctenou pri venkovni -16°C (coz je tech 20kW) a vnitrni +20°C a znamena to, ze do domu pri zachovani teto tepelne pohody musis dodat za hodinu 20kW. Ted uz se dopocitas ne? Proste i tak to bude raketa za eletriku...

Autor tématu
Karlos
Staroffrouďák

Příspěvek od Karlos » Čt 29.05.2014, 12:28

-16 je tři neděle v roce

ja bych vo tom vubec neuvažoval, kdybych neměl kladné ohlasy
ale mám jen dva a ještě maj značkový za čtvrt míče, to nedam.
To jedno je ve starym baraku, má nějakou chabrus céru tak na to dostal škváru, topí s tím celou zimu a učet za el se mu zvednul o 26tis.
Ja spalim dvě fury uhli za 26, tak bych si za pohodli zhruba 25 přidal no. Víc jak 50 to nemuže sežrat.

Forrest
Závislý diskutér

Příspěvek od Forrest » Čt 29.05.2014, 12:52

Karlos » čtv 29.05.2014, 12:28 napsal:-16 je tři neděle v roce

ja bych vo tom vubec neuvažoval, kdybych neměl kladné ohlasy
ale mám jen dva a ještě maj značkový za čtvrt míče, to nedam.
To jedno je ve starym baraku, má nějakou chabrus céru tak na to dostal škváru, topí s tím celou zimu a učet za el se mu zvednul o 26tis.
Ja spalim dvě fury uhli za 26, tak bych si za pohodli zhruba 25 přidal no. Víc jak 50 to nemuže sežrat.

tady nemelu o -16°C ... jen konstatuju, ze TZ budovy je takto pocitana (nekdy pro -12°C), takze si to trojclenkou spocitas na stupne, nebo existuje mapa denostupnu na danou lokalitu, kde ti to udela prumer na celej rok/mesic, treba zpetne na 5 let a vyjde X°C/rok X°C/mesic...
Ja jen nakopaval na to, ze pokud znas TZ budovy, tak si ses schopnej spocitat rocni spotrebu energie..

Treba tady: http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-v ... teple-vody a tam ti vyjde pro tvoji lokalitu (H.Brod) ze na vytopeni potrebuješ za rok 47.5 MWh (energie obecně) a kdyz si tam kliknes na náklady, tak ti tam vyjede tabulka kolik te to stoji... Vzhledem k tomu co si uvedl, me ty TZ prijdou moc - bud to mas blbe spocitany (tak o polovinu) a nebo by si nespalil uhli za 26 litru, kdyz ti vychazi na trojnasobek a to bez ohrevu TUV :-))

Jinak ze zkusenosti s vypoctama muzu ric, ze me to sedi +- na metr dreva za rok dle tech tabulek... Na vypocet TZ si stahni http://hestia.energetika.cz/ a pak budes mit prehled o vsem. Jsou tam i modelovy priklady. Je to hodne dobrej programek a pokud to udelas dusledne (a jako ze to trochu prace dá - ale pokud mas projekt, nebo si to namalujes a omeris), tak ti zarucuju, ze co ti to vyblije, to skutecne propálíš ...

mimouch
Mirek Dé
Místo/Bydliště: PRAHA
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mimouch » Čt 29.05.2014, 13:18

A co plynovej kotel a zásobník, kterej si necháš dvakrát do roka naplnit? Zásobník se dá koupit (cena okolo 30-40 tisíc) a nebo pronajmout přímo od dodavatele plynu. Dělá se to i ve verzi pod zem, takže o tom ani nevíš. A jako dodatek kamna s výměníkem. Jednak je to v místnosti hezký, jednak ušetříš a v neposlední řadě je to sichr, kdyby nebyl ten plyn :)

Ti, kdo přetaví své meče v pluhy, budou orat pole pro ty, kteří tak neučinili...

Autor tématu
Karlos
Staroffrouďák

Příspěvek od Karlos » Čt 29.05.2014, 13:26

jo, ale to je strašná raketa, to je snad jako topit elektrykou.

foreste díky, já na to kouknu jen času je málo.
Mě šlo o zkušenosti někoho kdo to má, nebo se v tom pohybuje.

Já topím celý rok kuli rybám, to je ta druhá fůra uhlí, jinak bych spálil jen jednu mám automat, ten žere hovno, takže ročně 10t vořecha dvojky ledvice :)
Celý rok tuv, topení do domu, + rybárna celoročně 80m2 na 27°C

Forrest
Závislý diskutér

Příspěvek od Forrest » Čt 29.05.2014, 13:29

mimouch » čtv 29.05.2014, 13:18 napsal:A co plynovej kotel a zásobník, kterej si necháš dvakrát do roka naplnit? Zásobník se dá koupit (cena okolo 30-40 tisíc) a nebo pronajmout přímo od dodavatele plynu. Dělá se to i ve verzi pod zem, takže o tom ani nevíš. A jako dodatek kamna s výměníkem. Jednak je to v místnosti hezký, jednak ušetříš a v neposlední řadě je to sichr, kdyby nebyl ten plyn :)

Tak to je snad nejdrazsi varianta hned po topeni elektrikou :-))

Ono jde o to, ze naklady na kotelnu jsou od do ... pak ti pripada dalsi castka na provoz toho systemu. Jinymi slovy pořizovaci cena + provozni cena a to cele promitnout do horizontu treba 10 let

treba dva priklady: koupim elektrokotel (10 000,-) a topim 10 let za 30 000,-/rok = 310 000,-
koupim TČ (150 000,-) a topim 10 let z COP 2,5 za 12 000,-/rok = 270 000 ,-
Takze si za 10 let usetril 40 000,- s tim, ze se ti nic neposralo a nemusel si platit opravy ...

pokud to teda pretvorim na Karlosuv pripad a povysim to, vyjde to trochu jinak...
koupim elektrokotel (10 000,-) a topim 10 let za 60 000,-/rok = 610 000,-
koupim TČ (150 000,-) a topim 10 let z COP 2,5 za 24 000,-/rok = 390 000 ,-

Což us zni zajimavě, žejo

mimouch
Mirek Dé
Místo/Bydliště: PRAHA
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mimouch » Čt 29.05.2014, 13:43

No nejlevnější varianta plyn není, ale vedle elektriky nejednodušší, nejspolehlivější a nejméně náročná na provoz. Já mám plyn doma i na chalupě a nic jinýho bych nechtěl, už třeba kvůli vaření na plynovým sporáku, s tím se nedá nějaká posraná indukřční deska srovnávat. Nemluvě o ekologičnosti ve srovnání s uhlím...

Ti, kdo přetaví své meče v pluhy, budou orat pole pro ty, kteří tak neučinili...

Autor tématu
Karlos
Staroffrouďák

Příspěvek od Karlos » Čt 29.05.2014, 15:55

Což uhelnej kotel mám ekologickej, to je jako fajn topení, nejlevnější snad co je, ale stejně bordel ve sklepě trtání se s přikládáním jednou za 2-5 dnů, popel se nažeru se prachu.... ale hlavně má životnost 15 let a jedu nonstop už 13 a už mi loni svařovali topeniště páč tek.
Tak přece nebudu novej kupovat zase uhelnej.
Sme na samotě, plyn tu není a nebude, dřevo z lesa ok, ale to bolej ruce a ješte kuli rybám potřebuju stálou teploutu....
Takže jediné řešení pro mě je znova uhlí což nechci, nebo elekrokotel což je darda za provoz kuli těm kurvám co udělali takle drahou elekryku......... sem se nasral, kdyby se spočítaly všechny ty zasraný dotace co se lejou do vytápění a promítlo se to ceny elektryky by byla za půlku a každej by stím topil a vysral by se na uhlí, dyk kolik je výrobní cena tý elekryky?????????.....,,,no takže pak te čerpadlo.
Vrty dělat nebudu, to jsou hned dvě kila, takže zbejvá te TČ vzduch voda.

Mike
Star ofrouďák VIP+
Místo/Bydliště: Čelákovice
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mike » Čt 29.05.2014, 19:28

Forrest » čtv 29.05.2014, 13:29 napsal:...

pokud to teda pretvorim na Karlosuv pripad a povysim to, vyjde to trochu jinak...
koupim elektrokotel (10 000,-) a topim 10 let za 60 000,-/rok = 610 000,-
koupim TČ (150 000,-) a topim 10 let z COP 2,5 za 24 000,-/rok = 390 000 ,-

Což us zni zajimavě, žejo

no a když cop nebude 2,5 a tč bude stát 250tkč, tak je to ještě zajímavější

kdysi jsem to tu kdesi psal, má to jednoho dobrýho známýho brácha, funguje to ( ale jak ho znám, tak to bude tak za 300 ) akorát mi přijde dost hlučný
ovšem je to novej barák, komplet podlahovka, zatepleno jaksviň atd

nikdy neříkej , že to nejde ,protože se objeví aktivní ..... , který neví , že to nejde a udělá to."

Odpovědět